BREYSIG JOHANN ADAM, artysta plastyk

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Widok Oliwy z Doliny Radości, grafika Johanna Adama Breysiga wedle wzoru Johanna Daniela Hinkela, 1805
Johann Adam Breysig, Johann Daniel Hinkel, Radunia w okolicach Kolbud, 1806
Ruiny szpitala Wszystkich Bożych Aniołów, akwarela Johanna Adama Breysiga, około 1809

JOHANN ADAM BREYSIG (1 IV 1766 Leutesdorf, Nadrenia – 29 VIII 1831 Gdańsk), artysta plastyk. Stryj Johanna Baptisty Breysiga. Pierwsze nauki pobierał w Koblencji u prof. Petera Beckenkampa, następnie wykonywał scenografię dla wędrownej grupy teatralnej, pracował jako murarz, od 1791 na dworze księcia Friedricha Albrechta Anhalt-Bernburg w Bernburgu i Ballenstedt jako architekt i malarz teatralny. W 1792 odbył podróż studyjną do Italii. W 1796 był komisarzem budowlanym księstwa Anhalt-Bernburg, w 1798 profesorem (tytuł nadał mu król) Prowincjonalnej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła w Magdeburgu. Od stycznia 1804, na polecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma III, brał udział w organizowaniu podobnej szkoły w Gdańsku ( Królewska Szkoła Sztuk Pięknych).

W 1806, przed oblężeniem Gdańska przez wojska napoleońskie, wyjechał do Królewca, pracował jako malarz dekoracji teatralnych. W 1808, po pożarze domu w Królewcu i utracie zbiorów, powrócił do Gdańska na stałe. 1 I 1809 wznowił działalność gdańskiej Szkoły Sztuk Pięknych, był jej dyrektorem do końca życia. Wykształcił wielu artystów, między innymi Augusta Lobegotta Randta, Christiana Gottlieba Ludwiga, Michaela Carla Gregoroviusa i swego następcę Johanna Carla Schultza.

Malował obrazy, akwarele, wspólnie z Johannem Danielem Hinckelem (1772–1810) widoki Gdańska i okolic, rytowane w 1805 w pracowni Christiana Haldenwanga w Karlsruhe. Był autorem prac z zakresu technik malarskich i perspektywy malarskiej. Porządkował zbiory grafik i obrazów ofiarowanych miastu przez Jakoba Kabruna. Współpracował z zarządem odbudowy zamku w Malborku, wykonał z jego widokami około 20 akwarel. W 1821 zorganizował pierwszą w Gdańsku dużą wystawę dzieł sztuki ( wystawy dzieł sztuki w Gdańsku w XIX i początkach XX wieku. Wystawa 1821). Wydał Wörterbuch der Bildsprache ... (Słownik języka obrazów ..., Lipsk 1830). Zmarł na cholerę. MrGl

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii