CANTORES MINORES GEDANENSES

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

CANTORES MINORES GEDANENSES, mieszany parafialny chór kościelny, do 1986 Chór Świętej Cecylii. Założony latem 1981 z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Bożego Ciała w Gdańsku (ul. Piecewska 9) ks. kanonika Wojciecha Matysa. Z propozycją założenia chóru zwrócił się do Piotra Gudela, studenta II Wydziału Akademii Muzycznej w Gdańsku (specjalność: organy), pełniącego tymczasowo obowiązki organisty. Z powodu studiów i wyjazdów zagranicznych Piotra Gudela obowiązki dyrygenta przejął jego ojciec Joachim Gudel. Pierwszy raz chór zaprezentował się w listopadzie 1981 w święto patronki chórów i muzyki kościelnej świętej Cecylii. Od tamtej pory pielęgnuje tradycję oprawy muzycznej niedzielnej sumy w kościele Bożego Ciała oraz uroczystości kościelnych. Przygotowuje koncerty tematyczne związane z różnymi okresami roku liturgicznego (koncerty kolęd, pieśni wielkopostnych, wielkanocnych, maryjnych).

Po śmierci Joachima Gudela funkcję dyrygenta przejęła Ewa Mazur (19 I 2002 odbył się przygotowany jeszcze przez niego koncert, zatytułowany przez organizatorów „To dla Ciebie, Panie Profesorze”). Chór tworzył oprawę m.in.: mszy na Zaspie sprawowanej przez Jana Pawła II (1987) w trakcie jego pierwszej pielgrzymki do Polski, mszy w Sali Błogosławieństw w Watykanie (1988), papieskich mszy w Castel Gandolfo (1991, 1994), mszy z okazji 400-lecia istnienia Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk (1996), mszy sprawowanej przez Jana Pawła II na hipodromie w Sopocie (1999).

Najważniejsze występy: koncert z okazji 20-lecia podpisania porozumień gdańskich w amfiteatrze na Ołowiance (2000), wielki koncert oratoryjny w kościele Bożego Ciała (dyrygował Dietrich Scholler-Manno, 2002), międzynarodowy koncert upamiętniający 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II ( kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, 2003), koncert pasyjny z cyklu „Muzyka Przestrzeni Sakralnej” tamże (2004), koncert jubileuszowy z okazji 30-lecia istnienia (2011), koncert pro memoriam profesora Joachima Gudela w 10. rocznicę jego śmierci (2012). Zagraniczne koncerty w Niemczech, Austrii, Włoszech, Francji, Rosji, na Litwie. Płyty: Zaprowadź do Stajenki (2008), Deo Gratias (2011). Specjalnością chóru jest chorał gregoriański oraz dawna pieśń sakralna. W repertuarze ma ponad 500 pieśni a capella. Wykonuje również utwory wokalno-instrumentalne kompozytorów zagranicznych i polskich (m.in. Haendel, Bach, Mozart, Lotti, Gomółka, Gorczycki, Moniuszko, Nowowiejski). PDM

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii