DEMBIŃSKA-MIGAS WANDA, adiunkt Akademii Medycznej w Gdańsku

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WANDA JADWIGA DEMBIŃSKA-MIGAS (24 XI 1939 Ostrowy-Bryńsk, ówczesne województwo warszawskie – 2 II 2013 Gdańsk), farmaceutka, adiunkt Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG). Córka Władysława Dembińskiego i Anastazji z domu Węgrowskiej. Od 1946 uczennica Szkoły Podstawowej w Czarnym Bryńsku, siódmą klasę ukończyła w szkole w Brodnicy, gdzie uczęszczała do gimnazjum ogólnokształcącego. Po maturze w 1957 studentka Wydziału Farmaceutycznego AMG, otrzymywała stypendium z Koszalińskiego Zarządu Aptek. Przed ukończeniem studiów (1962) otrzymała etat asystenta (następnie starszego asystenta) w Katedrze Farmakognozji AMG. W latach 1963–1964 odbyła obowiązkowy staż w jednej z gdańskich aptek. W 1963 ukończyła kurs radioizotopowy w Zakładzie Fizyki AMG oraz kurs rezonansu magnetycznego w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W marcu 1971 otrzymała I stopień specjalizacji w zakresie analityki farmaceutycznej. W latach 1971–1972 ukończyła Kurs Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu i Leninizmu przy Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Od 1971, na podstawie rozprawy Badania farmakochemiczne związków wielofenolowych w Elaegnus angustifolia L. (promotor: prof. Stanisław Gill), doktor nauk farmaceutycznych i adiunkt. W kwietniu 1974 otrzymała tytuł specjalisty II stopnia w zakresie farmacji aptecznej. W 1986 otworzyła przewód habilitacyjny, koncentrując się na pisaniu rozprawy Studium fitochemiczne rodziny Eleagnaceae, po śmierci profesora Stanisława Gilla – przerwała pisanie. Nie ukończyła również kolejnej habilitacyjnej rozprawy Związki wielofenolowe w niektórych roślinach z rodziny Eleagnaceae (przygotowywanej pod opieką profesora Aleksandra Radeckiego). We wrześniu 1991 została kierownikiem nowo powstałej Pracowni Hodowli Tkankowych Roślin Wyższych. Od 1999 pracowała na stanowisku starszego wykładowcy, pod koniec 2003 zdecydowała się przejść na emeryturę, z powodu braków kadrowych pracowała do 2005. Była m.in. członkiem Senatu AMG.

Prowadziła szkolenia przed- i podyplomowe dla farmaceutów oraz wykłady na zlecenie Okręgowej Izby Aptekarskiej i Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Medycznych w Gdańsku, w latach 2000–2001 prowadziła zajęcia w ramach Podyplomowego Studium Farmacji Przemysłowej dla pracowników przemysłu farmaceutycznego. Na prośbę Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej prowadziła też kursy zielarsko-drogistowskie oraz kursy I stopnia dla pracowników hurtowni i sklepów zielarskich. W Gdańskiej Zasadniczej Medycznej Szkole Zawodowej nr 2 nauczała przyszłych techników farmaceutycznych, wygłaszała referaty członków Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Związku Działkowców.

Zajmowała się tematyką izolacji oraz identyfikacji związków naturalnych występujących w roślinach leczniczych, przy zastosowaniu nowoczesnych metod analitycznych, takich jak: widmo UV, IR i 1HNMR czy też chromatografia. Badała zawartość związków farmakologicznie czynnych w leczniczych surowcach roślinnych. Poszukiwała nieopisanych dotychczas w literaturze fachowej alkaloidów. Ekstrahowała oleje z różnych roślin i ustalała w nich zawartość kwasów tłuszczowych. Po uzyskaniu doktoratu zajmowała się badaniem roślinnych laktonów seskwiterpenowych. Poszukiwała źródeł farmakologicznie czynnych alkaloidów, flawonoidów i olejków eterycznych oraz oceniała zawartość składników czynnych i metali ciężkich w poszczególnych lekach. Podejmowała badania z zakresu biotechnologii roślin wyższych, poszukiwała metod mikronamnażania i produkcji biomasy roślin leczniczych oraz biosyntezy in vitro związków farmakologicznie czynnych, które mogły być przydatne w lecznictwie. Jej indywidualnym sukcesem było wyodrębnienie i identyfikacja dwóch nieznanych dotąd flawonoidów z rodziny Elaeagnaceae. Opracowała też normy surowcowe dla „Farmakopei Polskiej”.

Wyniki badań publikowała między innymi w czasopismach „Acta Chromatographica”, „Phytochemistry” i „Biotechnologia”. Była współzałożycielką i członkinią Stowarzyszenia Przyjaciół Roślin Leczniczych AMG, afiliowanego do Stowarzyszenia Arboretów i Ogrodów Botanicznych PAN, Polskiego Towarzystwa Fitochemicznego i Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Należała do Związku Młodzieży Polskiej (1953–1956), Zrzeszenia Studentów Polskich (1958–1962), Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia (1963–1981) i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1984), Medalem 50-lecia Akademii Medycznej w Gdańsku (1995) i medalem „Zasłużonemu Akademii Medycznej w Gdańsku” (1992).

Od 1971 była żoną Ryszarda Migasa (11 V 1941 – 16 V 2018 Gdańsk), inżyniera, specjalisty budowy mostów, kierownika budów w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów, matka Piotra (ur. 1972), absolwenta AMG, doktora nauk farmaceutycznych, i Anny (ur. 1974), absolwentki Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, fizjoterapeutki. Pochowana na Cmentarzu Komunalnym nr 5, Łostowickim. SeKo PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii