FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ ZBLIŻENIA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/0/0a/Zbliżenia_2020.jpg
Zbliżenia 2020, plakat
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/7/75/Zbliżenia_2021.jpg
Zbliżenia 2021, plakat
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/f/fc/Zbliżenia_2022.jpg
Zbliżenia, plakat

FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ ZBLIŻENIA. Doroczne wydarzenie kulturalne organizowane w Gdańsku od 2013, do 2022 odbyło się 10 edycji. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kultury Zbliżenia z siedzibą w Nowej Synagodze, ul. Partyzantów 7 ( synagogi). Twórcami festiwalu są Marek Brand, pomysłodawca i kierownik merytoryczny, Katarzyna Sikora, Marta Szumiłowska, Anna Molga (oprawa graficzna).

Celem wydarzenia jest pokazywanie wielokulturowej tożsamości Gdańska i regionu, poszerzanie wiedzy o społeczności żydowskiej Gdańska, integracja trójmiejskiego środowiska artystycznego. Podczas festiwalu odbywają się bezpłatne wykłady, warsztaty, spektakle, koncerty, spotkania literackie i wycieczki tematyczne po Gdańsku. W ramach festiwalu powstały trzy filmy dokumentalne w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego o losach społeczności żydowskiej na Pomorzu: W cieniu Wielkiej Synagogi – pierwszy pełnometrażowy film dokumentalnym o dziejach Żydów w Gdańsku na przestrzeni ostatnich wieków (2013), Album Gdański. Ślady żydowskie – film o nieistniejących miejscach związanych z tą społecznością w Gdańsku (2014) i Żadnego prawa nie złamałem – dokumentalno-fabularny film o wydarzeniach na Kaszubach podczas II wojny światowej (2014).

Od 2017 organizowane są warsztaty „Academia Musica Judaica“ we współpracy ze studentami Akademii Muzycznej w Gdańsku, od 2018 zwieńczeniem warsztatów jest nagranie płyty i koncert. Projekt zainicjował Marek Brand w koordynacji z wykładowcami Akademii Muzycznej. W 2015 nagrano płytę CD Non omnis moriar, zawierającą kompozycje oparte na tekstach żydowskich poetek. W ramach współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w 2021 opracowano biogramy 13 gdańskich Żydówek i wydano pocztówki z ich wizerunkami. KTA
































Bibliografia:
Academia Musica Judaica/ Nie przez grzech, Ignacy Jan Wiśniewski, https://www.ignacywisniewski.com/?page_id=329.
ALBUM GDAŃSKI Ślady żydowskie, Fundacja Kultury Zbliżenia, https://www.zblizeniafestiwal.org/filmy/album-gdanski-slady-zydowskie.
Bierejszyk M., Energia zaklęta w słowach, muzyce i obrazach, Dziennik Teatralny 24 IX 2015, http://dziennikteatralny.pl/artykuly/energia-zakleta-w-slowach-muzyce-i-obrazach.html.
Gdańskie Żydówki, Instytut Kultury Miejskiej 9 VIII 2021 https://ikm.gda.pl/2021/08/09/gdanskie-zydowki/.
Pewińska–Jaśniewicz G., W gdańskiej synagodze powstaje teatr żydowski, Zawsze Pomorze 25 X 2022, https://www.zawszepomorze.pl/w-gdanskiej-synagodze-powstaje-teatr-zydowski.
W cieniu Wielkiej Synagogi, Fundacja Kultury Zbliżenia, https://www.zblizeniafestiwal.org/filmy/w-cieniu-wielkiej-synagogi.html.
Żadnego prawa nie złamałem, Fundacja Kultury Zbliżenia, https://www.zblizeniafestiwal.org/filmy/zadnego-prawa-nie-zlamalem.html.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii