GARNIZON KULTURY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Stary Maneż, 2018

GARNIZON KULTURY, część kompleksu mieszkalno-usługowego Garnizon we Wrzeszczu, należącego do firmy deweloperskiej Hossa, przeznaczona na działalność kulturalną, rozrywkową oraz sportową, mieszcząca się w dawnych koszarach wojskowych między ul. Szymanowskiego, ul. Chrzanowskiego, al. Grunwaldzką i al. Żołnierzy Wyklętych, zlokalizowana równolegle do ul. Słowackiego, w południowej części kompleksu dawnych koszar. Na jego terenie znajduje się siedem z trzynastu dawnych obiektów wojskowych, objętych od 2004 ochroną konserwatorską. W jego obrębie utworzono park oraz poprowadzono strumień zasilany wodami Strzyży.

W 2015, przy wsparciu funduszy Europejskiej Inicjatywy „Jessica” (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas), odrestaurowano dwa budynki: Stary Maneż, czyli dawną ujeżdżalnię (ul. Słowackiego 23), oraz Esprit Haus, pełniący niegdyś funkcję mieszkalną (ul. Słowackiego 19). W procesie rewitalizacji powiększono oba obiekty, przeprowadzono renowację konserwatorską elewacji (dodano część współczesnych cegieł), odtworzono przedwojenną stolarkę okienną oraz wymieniono pokrycia dachowe.

Na Stary Maneż składają się: dawna zabytkowa ujeżdżalnia (obiekt typu halowego), pełniąca funkcję sali koncertowej, konferencyjnej i targowej, oraz będąca jej przedłużeniem dwukondygnacyjna przestrzeń gastronomiczna – przeszklony nowoczesny obiekt pokryty kortenem (skorodowaną blachą). Część gastronomiczna została połączona z jednoprzestrzenną ujeżdżalnią łącznikiem o niższej wysokości. Dzięki temu zostało stworzone łagodne i harmonijne przejście pomiędzy historycznym budynkiem a współczesnym obiektem. Od 2016 roku funkcjonuje tu klub muzyczny Stary Maneż i restauracja z lokalnym Browarem Vrest.

Esprit Haus, dawny koszarowy obiekt mieszkalny, jest zlokalizowany po przekątnej w stosunku do Starego Maneża (na osi korso). Po obu jego stronach znajdują się place nieprzeznaczone do zabudowy oraz baseny zasilane wodami Strzyży. Posiada dwa bliźniacze skrzydła, które mieszczą klatki schodowe prowadzące na wszystkie piętra budynku. Pośrodku do historycznej części został dodany przeszklony dwukondygnacyjny pawilon. Pokryty od frontu kortenem, pełni funkcję gastronomiczną i wystawienniczą. W budynku od 2015 roku funkcjonuje między innymi lokal Sztuka Wyboru (kawiarnia połączona z księgarnią, galerią i sklepem z polskim dizajnem), pracownia Koty na Płoty, studio architektoniczne Na Miejscu oraz kawiarnia Kreatywna.

Garnizon Kultury skupia lokalnych przedsiębiorców, innowacyjne firmy i przemysł kreatywny. Na jego obszarze znajduje się studio tańca Artistic, Gdańska Szkoła Artystyczna oraz co-workingowy projekt Clipster. W 2018 i 2019 Garnizon Kultury był współorganizatorem wydarzenia „Noc Wrzeszcza”, przygotowanego przez Fundację Palma.

W 2017 na jego terenie ustawiono rzeźbę Jerzego Dobrzańskiego YONI, betonową figurę złożoną z dwóch wygiętych, nierównomiernie zestawionych ze sobą osi, która w warstwie symbolicznej nawiązuje do kobiecego łona.

Projektantem koncepcji zagospodarowania terenu po byłych koszarach oraz autorem większości inwestycji był Marcin Woyciechowski. NK

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii