GDAŃSKIE CENTRUM HANDLOWE „MANHATTAN”

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zabudowa miejsca przyszłego Centrum z początku XX wieku
Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan, 2018, widok ze skrzyżowania al. Grunwaldzkiej i ul. Jaśkowa Dolina
Gdańskie Centrum Handlowe „Manhattan”, widok ze skrzyżowania al. Grunwaldzkiej
i ul. Jaśkowa Dolina, fontanna
Gdańskie Centrum Handlowe „Manhattan”, widok z ul. Jaśkowa Dolina
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

GDAŃSKIE CENTRUM HANDLOWE „MANHATTAN”, przy al. Grunwaldzkiej 82 we Wrzeszczu, jeden z pierwszych w Gdańsku nowoczesnych obiektów tego typu, łączący funkcje handlowe, usługowe, gastronomiczne i biurowe.

Centrum powstało w miejscu wyburzonej przedwojennej zabudowy i utworzonego w jej miejscu pl. Karola Świerczewskiego. W 1979 roku planowano przeprowadzić przez pl. Świerczewskiego połączenie drogowe pomiędzy ulicami Partyzantów, Jaśkowa Dolina i Dmowskiego (wówczas Marchlewskiego), ale z braku środków teren jedynie uporządkowano, tworząc parking samochodowy. Na początku 1990 roku parking stał się miejscem sprzedaży towarów wprost z samochodów. Od kwietnia tego roku spontanicznie powstające targowisko zostało oddane pod zarząd Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług, w sierpniu postawiono tu około 50 pawilonów z cegły i kilkanaście zadaszonych straganów. Targowisko, przezwane Manhattanem, miało początkowo działać tylko przez dwa lata, termin funkcjonowania przedłużano.

Budowę centrum handlowego poprzedziło wyburzenie także budynków bezpośrednio przy al. Grunwaldzkiej, w tym znanej w Gdańsku restauracji Pod Kominkiem. Po 1945 była ona własnością prywatną, w 1950 została uspołeczniona pod zarządem Gdańskich Zakładów Przemysłu Gastronomicznego (w związku z czym na około pięć lat zmieniła nazwę na Pod Godłami Trójmiasta). Sukcesywnie powiększana, mieściła 300 osób.

Projekt Centrum Handlowego przygotowali architekci Wojciech Targowski, Antoni Taraszkiewicz i Piotr Mazur. Budowę rozpoczęto w 2001, ukończono w lutym 2004, otwarcie obiektu nastąpiło 5 III 2004. Wykonawcą była Hydrobudowa SA. Budynek ma pięć kondygnacji naziemnych (cztery handlowe) i trzy podziemne (dwa przeznaczone na parking samochodowy, 365 miejsc), a jego łączna powierzchnia wynosi 53 tysiące m² (ponad 18 800 m² powierzchni handlowej oraz ponad 5700 m² powierzchni biurowej). Początkowo planowano budynek wyższy o jedno piętro, z powodu niemożności uzyskania kredytów plany zmieniono w trakcie realizacji. Miał być też połączony z podziemnym tunelem pod al. Grunwaldzką, jednak miasto Gdańsk wycofało decyzję o współfinansowaniu ze względu na prace przy wiadukcie Błędnik. Budowa centrum pociągnęła za sobą konieczność przebudowy węzła drogowego w rejonie al. Grunwaldzkiej i ulic Jaśkowa Dolina, Dmowskiego i Partyzantów (powstał odcinek zwany Nową Partyzantów). Projekt budynku w 2004 został wyróżniony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. 5 IV 2011 otwarto tu pierwszą w Gdańsku i w Polsce północnej kawiarnię Starbucks (62 miejsca w lokalu, 24 w części zewnętrznej).

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii