JOPPEK DANUTA, malarka, graficzka, scenografka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Danuta Joppek w trakcie przygotowań do wystawy obrazów inspirowanych poezją Andre Verdeta, wpisującego swój wiersz na płótno.

DANUTA JOPPEK (ur. 27 III 1955 Węglówka, województwo małopolskie), malarka, graficzka, scenografka, kuratorka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Poznaniu, Wydział Wychowania Plastycznego, broniąc dyplom w 1989 w pracowni prof. Wacława Twarowskiego. Równocześnie studiowała w PWSSP w Gdańsku ( Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga w 1990, robiąc aneks z rysunku u prof. Macieja Świeszewskiego oraz specjalizację w pracowni linorytu i litografii u prof. Czesława Tumielewicza. Mieszka i pracuje w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej. Posiada także pracownię w Cannes we Francji.

W latach 1986–1991 tworzyła scenografię do spektakli w Teatrze Wybrzeże oraz realizowała projekty jako architekt zieleni. Swoje prace wystawia od 1986. Od 1993 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczka wystaw w kraju i za granicą. Dorobek prezentowała na ponad 25 wystawach indywidualnych, między innymi w krakowskich galeriach Gil (1986) i Rękawka (1990), w galerii Les Arcenaulx w Marsylii (1998), Galerii Arsenał w Toruniu (2002), w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (2005), Galerii EL w Elblągu (2007) czy Vytauto Kazimiero Jonyno Galerija w Druskiennikach na Litwie (2009), a także na przeszło 40 wystawach zbiorowych. Momentem przełomowym w jej twórczości było spotkanie z André Verdetem (poetą, filozofem sztuki, rysownikiem, przyjacielem takich artystów jak Pablo Picasso, Marc Chagall czy Henri Matisse) i ich wspólna wystawa pt. La Peinture et la poesie a quatre mains w Musée municipal w Saint-Paul de Vence we Francji w 1996 roku.

Została dwukrotnie wyróżniona w Konkursie Studenckim w Sopocie (1988, 1989), ponadto w ogólnopolskim konkursie Malarstwo Młodych – Promocje ’90 w Biurze Wystaw Artystycznych w Legnicy (1990) oraz na II Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Gdańsku (2003). Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki (1996), w 2000, 2007 i 2009 otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, w 2011 Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i w 2012 Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2021 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Jej twórczość określa się jako abstrakcję liryczną. Kompozycje charakteryzują się metaforyczną symboliką i melancholijnością, skłaniając widza do refleksji. W cyklu malarskim Dialog korzeni odwołała się do dziedzictwa Kaszub (motywy haftów, tradycyjna kolorystyka, kontakt z naturą). Inne prace to: Nie rób mi więcej takich niespodzianek, o mało nie wyskoczyłam z siebie! – dyptyk w technice własnej (2003), Było, jest i będzie oraz Wszyscy pójdziemy do nieba (oba 2005, technika własna na płótnie). Od 2010 jako kuratorka realizuje autorski cykl wystaw wędrujących pt. W drodze, do którego zaprasza zarówno artystów z Gdańska, jak i z całego świata (między innymi Stanów Zjednoczonych, Turcji, Rosji, Peru, Chile, Szwecji). Na ekspozycjach z tego cyklu prezentowane są obrazy, grafiki oraz rzeźby z kręgu sztuki współczesnej wielu nurtów. Jej prace znajdują się między innymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji i Maroku. KP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii