KIETURAKIS ANNA, działaczka opozycji demokratycznej, tłumaczka, wydawca

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Anna Kieturakis

ANNA KIETURAKIS z domu Maksymiuk (ur. 2 I 1956 Moskwa), działaczka opozycji demokratycznej, tłumaczka, wydawczyni. Córka Polaka Romana i Rosjanki Ludmiły, którzy poznali się podczas studiów w Kazaniu, pobrali w Moskwie i w 1957 przyjechali do Sopotu. W 1974 absolwentka gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego, w 1979 – filologii angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1979–1980 pracowała jako nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni.

W szkole średniej poznała osoby działające później w Ruch Młodej Polski (RMP): Arkadiusza Rybickiego, Aleksandra Halla i Grzegorza Grzelaka. Na studiach zaangażowała się w działalność opozycyjną, jej mieszkanie w pobliżu Stoczni Gdańskiej, przy ul. Heweliusza, służyło jako punkt kontaktowy i przeładunkowy dla materiałów poligraficznych ze Skandynawii i Niemiec dla RMP (z którym współpracowała najbliżej), Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) i Komitetu Obrony Robotników (KOR). Z chwilą powstania w 1979 Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża – nie będąc ich członkiem, służyła jako tłumaczka na spotkaniach ze związkowcami z innych krajów oraz anglojęzycznymi dziennikarzami.

Podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 była tłumaczką Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i Lecha Wałęsy. Popierana przez działaczy z RMP tłumaczyła na język angielski głównie codzienne komunikaty Komitetu Strajkowego oraz wywiady z Lechem Wałęsą, Januszem Onyszkiewiczem, Andrzejem Gwiazdą i Tadeuszem Mazowieckim dla rozgłośni z całego świata. Zatrudniona przez Lecha Bądkowskiego, w latach 1980–1981 pracowała w Biurze Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność”. Pisała artykuły do niezależnej, trzyszpaltowej rubryki „Samorządność” w „Dzienniku Bałtyckim”, redagowała i tłumaczyła dokumenty związkowe, pisała dzienne raporty dla anglojęzycznych mediów, obsługiwała stałe kontakty międzynarodowe NSZZ „Solidarność”.

W maju 1981 była w składzie pierwszej oficjalnej delegacji „Solidarności” do USA, w sierpniu tego roku wyjechała tamże na staż naukowy. Zastał ją tam stan wojenny, nie zdecydowała się na powrót. W USA zaangażowała się w pomoc dla Polski oraz uchodźców z Polski przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Odbywała spotkania i wykłady w akademickich środowiskach amerykańskich w Michigan i Nowym Jorku na temat fenomenu „Solidarności”. Prowadziła zbiórki funduszy dla internowanych.

W latach 1984–1999 przygotowywała i prowadziła polskojęzyczną audycję radiową w radiu KUSF w San Francisco. Od 1989 do 1995 zaangażowana w tworzenie amerykańskich struktur i kanałów pomocy ofiarom stanu wojennego i wsparcia zdelegalizowanej „Solidarności” oraz opozycji w kraju. Działała w Komitecie Politycznym Kongresu Polonii Amerykańskiej w Północnej Kalifornii, współpracując między innymi z Janem Nowakiem-Jeziorańskim i Jerzym Lerskim. Jej zadaniem było przygotowanie dokumentów w celu prowadzenia szerokich akcji lobbystycznych w sprawach pomocy dla Polski w Kongresie Stanów Zjednoczonych i redagowanie apeli uzasadniających konieczność przystąpienia Polski do NATO. Od 1998 do 2008 prowadziła własne wydawnictwo InExtenso, tłumaczyła, redagowała i pisała książki. Między innymi była tłumaczką książki Matki Teresy Radość z kochania. Przewodnik życia duchowego na każdy dzień roku oraz współautorką książki Hildegardy z Bingen wizja świata. Książki w języku polskim i angielskim wydawała wspólnie z gdańskim wydawnictwem słowo/obraz terytoria. Dodatkowo uczyła języka polskiego na uniwersytetach Stanforda i Berkeley w Kalifornii. W latach 2000–2009 pracowała jako nauczycielka języka angielskiego w systemie szkół publicznych w Północnej Kalifornii.

Była żoną Macieja Kieturakisa (zob. Zdzisław Kieturakis). W 2009, wraz z synem Maximilianem Kieturakisem (ur. 1991 Berkeley, USA), wróciła do Polski i zamieszkała w Gdańsku. Od 2010 pracuje w Biurze Prezydenta Miasta Gdańska, jest odpowiedzialna za współpracę zagraniczną miasta. W 2018 Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał jej status działaczki opozycji antykomunistycznej. RaKo







Bibliografia:
50. Olimpiada Języka Rosyjskiego, Gdańsk 11 marca 2019, https://www.swpw.eu/50-0limpiada-jezyka-rosyjskiego-gdansk/.
Ania Kieturakis, Linkedin – Profil użytkownika, https://www.linkedin.com/in/ania-kieturakis-20446614/.
Audycja TOK FM, data emisji: 2019-01-17, 21:20, https://audycje.tokfm.pl/podcast/71447,Ze-swojej-pasji-uczynil-jeden-z-obszarow-dzialania-Gdanska-o-polityce-wschodniej-Pawla-Adamowicza-opowiadala-Anna-Kieturakis.
Informacje Anny Kieturakis, zapis rozmów i listów w kwietniu, czerwcu oraz lipcu 2021.
Personal Democracy Forum CEE online 14 maja 2020, https://pdfcee.pl/2020o-agenda/.
Solidarna szkoła, https://ecs.gda.pl/title,SOLIDARNA_SZKOLA,pid,9,oid,61,cid,1109,type,timeline.html.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii