KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół Matki Bożej Fatimskiej, 2010
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej, 2021

KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ, Żabianka, pl. Wyszyńskiego 1. Początkowo przewidziany jako docelowa świątynia parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny dla całego osiedla. W 1986 przystąpiono do jego budowy według projektu zespołu architektów z Politechniki Gdańskiej, m.in. Bazylego Domsty, Jerzego Kaczorowskiego, Zbigniewa Pomaza. 27 VI 1996 nastąpił podział parafii na dwie wspólnoty: związaną z kościołem Chrystusa Odkupiciela dla północnej części osiedla i Matki Bożej Fatimskiej dla południowej części. Arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Gocłowski ustanowił archidiecezjalne sanktuarium tego imienia, przekazując doń jako wotum figurę Matki Bożej z Fatimy, uprzednio peregrynującą po archidiecezji.

Początkowo msze św. odbywały się na obecnym pl. Stefana Wyszyńskiego, przy ołtarzu polowym, zwanym betlejemką. Od października 1996 nabożeństwa przeniesiono do kaplicy wygospodarowanej z przedsionka budowanej świątyni, w części pod chórem. W 2000 gotowe było prezbiterium, powstała nawa główna i boczne, a w 2004 – połączona ze świątynią od północy – osobna kaplica Matki Boskiej Fatimskiej.

W latach 2000–2002 wybudowano od południa budynek zaplecza parafialno-katechetycznego. Bryła świątyni, choć wpisana w plan krzyża greckiego, charakteryzuje się niespotykanym kształtem półokrągłych od wewnątrz naw bocznych, opisanych na zewnątrz wielokątem ścian zewnętrznych. W nawie północnej obraz Jezusa Miłosiernego, w nawie południowej Droga Krzyżowa. Prezbiterium umieszczone od zachodu, przyozdobione prostym, olbrzymich rozmiarów krzyżem. Nad prezbiterium wznosi się dzwonnica z elektrycznymi dzwonami. Sanktuarium szczyci się posiadaniem cennych relikwii, w tym piuski osobiście podarowanej przez papieża Jana Pawła II. Proboszczem od 27 VI 1996 jest ks. Piotr Tworek. SK

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii