KOMPANIA SZTURMOWA MARYNARKI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Załoga Westerplatte po kapitulacji w Mewim Szańcu pilnowana przez żołnierzy Kompanii Szturmowej

KOMPANIA SZTURMOWA MARYNARKI (Marine-Stoßtrupp-Kompanie), pododdział piechoty morskiej hitlerowskiej Kriegsmarine, sformowany w 1938 z wyselekcjonowanych oficerów i żołnierzy III Oddziału Artylerii Morskiej w Świnoujściu. Dowódcą kompanii został por. Wilhelm Henningsen. Stan etatowy kompanii: 224 żołnierzy, tworzyły ją dwa plutony strzeleckie, dwa plutony karabinów maszynowych, pluton moździerzy, pluton saperów i pluton łączności. Pododdział był szkolony do wykonywania desantów z morza i zajmowania umocnionych obiektów na wybrzeżu, żołnierze przechodzili również specjalne przygotowanie strzeleckie i saperskie. Miejscem stacjonowania jednostki było Świnoujście.

Pierwsza akcja bojowa, w której wziął udział wzmocniony pluton strzelecki kompanii, odbyła się we wrześniu 1938, na terenie pozostającej pod kontrolą sił republikańskich hiszpańskiej wyspy Ibiza. Żołnierze plutonu dotarli tam na pokładzie pancernika „Deutschland” i po zejściu na ląd opanowali latarnię morską, a także zniszczyli znajdującą się tam radiostację. 23 III 1939 kompania uczestniczyła w zajęciu Kłajpedy (Memel), przewieziona ze Świnoujścia na pokładach torpedowców. Kłajpeda stała się nowym garnizonem kompanii szturmowej, która wchodziła odtąd w skład VII Oddziału Artylerii Morskiej.

24 VIII 1939 pododdział został zaokrętowany na pokładach trałowców, które przewiozły go w rejon ujścia Słupi do Bałtyku, w nocy z 24 na 25 sierpnia zaokrętowano ich na „Schleswig-Holstein”. 1 IX 1939 kompania dwukrotnie atakowała polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, ponosząc straty, ciężko ranny został por. Henningsen (zmarł następnego dnia). Dowodzenie przejął por. Walter Schug.

Po zakończeniu walk na Westerplatte, kompania brała udział w walkach na Oksywiu i Helu. W lutym 1940 została przeniesiona do koszar w Gdyni-Grabówku. W kwietniu 1940 brała udział w walkach w Norwegii, po ich zakończeniu rozbudowano ją do etatowego stanu batalionu, zmotoryzowano i przekształcono w Batalion Szturmowy Kriegsmarine (Marine-Stoßtrupp-Abteilung). MW BG

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii