KOWALSKA EWA, blogerka, dziennikarka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/9/97/Ewa_Kowalsk_2012.jpg
Ewa Kowalska z córką Julią po odebraniu Nagrody im. Martina Opitza, 2012
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/7/78/Ewa_Kowalska,_2013.jpg
Ewa Kowalska po odebraniu Medalu Księcia Mściwoja II, 2013
Ewa Kowalska, 2018

EWA ZDZISŁAWA KOWALSKA (ur. 10 VII 1956 Gdańsk), blogerka, dziennikarka obywatelska, popularyzatorka wiedzy o Gdańsku, przewodniczka. (pseudonim Sikorzanka). Córka Krystyny i Zdzisława Edmunda Sikorskiego (ur. 1930 Wilno), profesora Politechniki Gdańskiej (PG). W latach 1971–1975 uczęszczała do klasy o profilu matematyczno-fizycznym IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W 1981 absolwentka Instytutu Hydrotechniki (zob. Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG). W latach 1981–1992 pracowała jako inspektor ds. ochrony środowiska w Zakładach Mięsnych (zob. rzeźnie) w Gdańsku (większość okresu zatrudnienia spędziła na urlopie wychowawczym). Od 1994 do 2000 była wiceprezeską zarządu firmy poligraficznej „Temat” Sp. z o.o. W latach 2000–2001 wzięła udział w kursie przewodnickim przy Oddziale Gdańskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). W 2004, już jako przewodniczka, rozpoczęła działalność w internecie – stworzyła stronę www.przewodnicygdanscy.naszemiasto.pl, istniejącą do 2012.

Od 2006 dziennikarka obywatelska. Od lipca 2006 pracowała w ogólnopolskim serwisie www.wiadomosci24.pl, gdzie przez półtora roku napisała 97 tekstów o tematyce trójmiejskiej. Od grudnia 2007 zatrudniona w lokalnym serwisie www.mmtrojmiasto.pl. W ciągu dwóch lat opublikowała tam ponad 900 materiałów dotyczących szerokiej tematyki związanej z Gdańskiem, z jego historią, wydarzeniami kulturalnymi, znanymi postaciami, relacjonowała także bieżące życie miasta (np. realizację istotnych inwestycji). Od kwietnia 2008 do lipca 2011 tworzyła cotygodniowy „Pamiętnik Budowy Stadionu na Letnicy”. Pokłosiem tego kronikarskiego zapisu była prezentowana w Dworze Artusa od maja do lipca 2012 wystawa fotograficzna „Pamiętnik budowy stadionu piłkarskiego w Gdańsku”.

29 XI 2009 założyła działalność gospodarczą i rozpoczęła prowadzenie blogu iBedeker przeznaczonego „dla turystów, organizatorów wycieczek, pilotów, przewodników turystycznych i miłośników Gdańska, Gdyni i Sopotu”. Przestawia w nim m.in. opisy miejsc i mniej znanych faktów związanych z Trójmiastem, przekazuje informacje o niszowych wydarzeniach kulturalnych, o promocji spotkań, książek czy wystaw, przedstawia propozycje spacerów po Trójmieście mniej utartymi szlakami.

W lipcu 2011 rozpoczęła cykliczne organizowanie bezpłatnych dla mieszkańców Trójmiasta spacerów z licencjonowanym przewodnikiem. Odbyły się m.in. spacery po Gdyni Orłowie, ul. Starowiejskiej w Gdyni, po Wrzeszczu, Pieckach-Migowie, Dolnym Mieście, starym Chełmie, a także śladami książek czy spacer z „Napoleonem w tle”. Od listopada 2011 do czerwca 2017 we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej realizowała projekt edukacyjny dla gdańskich szkół „Gdańskie Miniatury”. Działał on na zasadzie gry terenowej, co pozwalało odkrywać młodym odbiorcom (i dorosłym zainteresowanym historią Gdańska) niezwykłe miejsca i postaci związane z miastem. Zabawa miała różne formy: od gry w poszczególnych dzielnicach przez cykle tematyczne, np. kobiety Pomorza, cykle architektoniczne, legendy miejskie po uczęszczanie trasami proponowanymi przez samych uczniów. Projekt realizowano w cyklu roku szkolnego, najbardziej aktywni uczestnicy otrzymywali w czasie finału bilety wstępu do trójmiejskich instytucji kultury.

Od grudnia 2014 we współpracy z Fundacją Wspólnota Gdańska i Miastem Gdańsk oraz grupą gdańskich przewodników i edukatorów realizuje w gdańskich przedszkolach projekt „Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka”, a od października 2022 na zlecenie spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje prowadzi dla młodszych klas szkół podstawowych projekt „Tajemnice gdańskich autobusów i tramwajów”. Autorka książki Spacer po Trójmieście (2022), w której zarówno opisała spacery popularnymi trasami, jak i zaproponowała dalsze wycieczki.

W 2009 była laureatką konkursu zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku „Dojrzały Przedsiębiorca” (dla osób 50+), w 2010 finalistką konkursu Blog Roku, organizowanego przez onet.pl. W 2011, w konkursie Blog of Gdańsk zdobyła nagrodę główną Miasta Gdańska i portalu trojmiasto.pl, była także finalistką konkursu Kobieta Biznesu www.bankier.pl. W 2012 nominowana była przez „Gazetę Wyborczą” do tytułu Gdańszczanin Roku. W 2013 zdobyła Bursztynowy Kompas podczas Gdańskich Targów Turystycznych i Nagrodę im. Martina Opitza za Promocję Kultury Gdańska ( nagrody Miasta Gdańska). W 2016 otrzymała Nagrodę Prezesa Honorowego Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w kategorii „Turystyka w mediach”. W 2013 odznaczona została Medalem Mściwoja II „za wyróżniające się dziennikarstwo, pobudzające aktywność społeczną, w szczególności za nowatorskie formy propagowania spraw miasta w założonym przez nią iBedekerze”.

Żona Mirosława Kowalskiego, w latach 1998–2000 prezesa spółki Prasa Bałtycka, wydającej „Dziennik Bałtycki”, związanego z Polskapresse (1990–2007), szefa Gratka.pl, prezesa oddziału gdańskiego, twórcy serwisu naszemiasto.pl. AN

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii