KOZLIK-WOLLMANN FRIEDRICH, docent Instytutu Anatomicznego Akademii Medycznej w Gdańsku

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/5/5e/Friedrich_Kozlik.jpg
Friedrich Kozlik-Wollmann

KOZLIK-WOLLMANN FRIEDRICH (FRITZ) (1 IX 1909 Reichenberg (Liberec), Czechy – ?), lekarz i docent Instytutu Anatomicznego Akademii Medycznej w Gdańsku, asystent prof. Rudolfa Spannera. Syn urzędnika pocztowego z Reichenberga Friedricha Kozlika (zm. 1916 w wyniku ran odniesionych na froncie włoskim) i Ernestiny z domu Wollmann. Studia medyczne odbył na Niemieckim Uniwersytecie Karola w Pradze (Deutschen Karls-Universität Prag) i na Uniwersytecie Berlińskim. Od 1932 pracował w praskim Instytucie Anatomii na stanowisku demonstratora. W 1933 doktoryzował się w Instytucie Anatomii Niemieckiego Uniwersytetu Karola w Pradze. W latach 1935–1937 odbył służbę wojskową w armii czechosłowackiej. Od 1939 doktor habilitowany nauk medycznych, od 1940 docent.

W 1940 rozpoczął pracę na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Karola w Pradze, prowadził wykłady i ćwiczenia z zakresu anatomii człowieka oraz anatomii porównawczej i historii rozwoju. Publikował prace naukowe w „Anatomischer Anzeiger”, „Zeitschrift für menschlischen Vererbungs und Konstitution Lehre”, „Zeitschrift für mikroskopisch-anatomisch Forschung”. Brał udział w licznych konferencjach medycznych.

Działalność polityczną rozpoczął w 1924 jako dowódca młodzieżówki DNSAP (Deutsche Nationale Sozialistische Arbeitspartei). W 1938 wstąpił do NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), SDP-FS (Sudetendeutsche Partei – Freiwillige deutsche Schutzdienst), NStV (Norddeutscher Stenografenverband), został członkiem SS (Die Schutzstaffel der NSDAP). Po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego przez Główny Urząd Rasy i Osadnictwa (Rasse und Siedlungs Hauptamt SS) oraz potwierdzeniu niemieckiego pochodzenia przodków od strony matki, w listopadzie 1941 zmienił nazwisko z Kozlik na Wollmann.

Od 1940 w armii niemieckiej, w 1941 lekarz asystent i lekarz oddziałowy na froncie wschodnim. Odznaczony został Krzyżem Honorowym II Klasy, Krzyżem za Zasługi Wojskowe II Klasy, Medalem Wyzwolenia Sudetów i Wojownika SS. W 1942, na wniosek rektora Akademii Medycznej w Gdańsku, prof. Ericha Grossmanna, decyzją Ministra Rzeszy do Spraw Nauki, Wychowania i Oświaty w Berlinie został przeniesiony z Instytutu Anatomii w Pradze do Instytutu Anatomii w Gdańsku. Jeszcze przed jego przybyciem do Gdańska dyrektor Instytutu w Gdańsku, prof. Rudolf Maria Spanner, wystąpił do władz uczelni z prośbą o mianowanie go na stanowisko profesora nadzwyczajnego o statusie nie urzędniczym. Nie zachowała się informacja, czy stopień ten został mu przyznany, w dokumentacji figuruje jako docent. Oficjalnie przeniesiony do Gdańska 1 XI 1942, był zobowiązany do prowadzenia wykładów i ćwiczeń z zakresu anatomii topograficznej i zajęć praktycznych w prosektorium. W Gdańsku miał zapoznawać się z techniką iniekcji praktykowaną przez prof. Spannera. Pracował z nim również nad rysunkami anatomicznymi do przygotowywanego atlasu Spaltenholz-Spanner Handatlas der Anatomie des Menschen (1959). W grudniu 1944, z nieznanych powodów, odszedł z gdańskiego Instytutu Anatomii Akademii Medycznej na stanowisko lekarskie w nieustalonej jednostce SS. Część swoich rzeczy pozostawił w Gdańsku pod opieką głównego preparatora, Eduarda von Bargena. Ślad po nim zaginął.

30 III 1940 zawarł związek małżeński z Marią Johanną Waltraut Winter (ur. 19 XII 1916), córką profesora gimnazjum Hansa Wintera. Ojciec Fritza Hansa (ur. 1940), Dietera Ernsta (ur. 1941) i Brigitty (ur. 1943). MT = Monika Tomkiewicz









Bibliografia:
Archiwum Państwowe w Gdańsku, Akademia Medyczna w Gdańsku, sygn. 10/1230/79, Akta personalne Friedricha Wollmanna.
Bundesarchiv Berlin, Des SS Rasse-und Siedlungshauptamts, DO 190, Akta personalne SS-Obersturmführera Fritza Kozlika, 1940, k. 2620–2625.
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, sygn. S 74/02/Zn (śledztwo w sprawie zabójstw dokonanych w okresie od września 1939 do marca 1945, zabójstw osób cywilnych i jeńców wojennych, z których zwłok uzyskiwano tłuszcz używany do produkcji „mydła” w Instytucie Anatomii w Gdańsku kierowanym przez prof. Rudolfa Marię Spannera).
Tomkiewicz Monika, Semków Piotr, Profesor Rudolf Spanner (1895–1960). Naukowiec w III Rzeszy, Gdynia 2010.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii