MIGOTANIA, czasopismo
< Poprzednie | Następne > |
GAZETA LITERACKA „MIGOTANIA”. Od 2002 do 2011 czasopismo funkcjonowało pod nazwą „Migotania, Przejaśnienia”. Pierwszy numer, wydany w czerwcu 2002, miał służyć upamiętnieniu nocy poetów, zorganizowanej z okazji wydania wyboru wierszy ► Zbigniewa Joachimiaka. Tytuł pisma został przejęty z tekstu jednego z utworów znajdujących się w tym zbiorze. Początkowo gazetę tworzyli: Zbigniew Joachimiak, ► Antoni Pawlak i ► Władysław Zawistowski. Redagowana bez redaktora naczelnego, zaczęła skupiać coraz większą grupę ludzi związanych z szeroko pojętą literaturą.
W pierwszym okresie, mniej więcej do 2006, należeli do nich między innymi: Miriam Akavia, Kazimierz Brakoniecki, ► Jan Ciechowicz, Marta Fox, Krzysztof Gąsiorowski, Julia Hartwig, Anna Janko, Maria Jentys, ► Jacek Kaczmarski, Andrzej C. Leszczyński, ► Jerzy Limon, Artur D. Liskowacki, Grzegorz Musiał, Tadeusz Różewicz, ks. Jan Sochoń, Janusz Styczeń, ► Andrzej Krzysztof Waśkiewicz, ► Andrzej Żurowski, Bogusław Żyłko i wielu innych. W 2006 w redakcji zaszły zmiany – odeszli Antoni Pawlak i Władysław Zawistowski, a Zbigniew Joachimiak został redaktorem naczelnym. Objętość pisma powiększyła się, poprawił się poziom edytorski i redakcyjny. Wprowadzono plakaty poetyckie i plastyczne. Wśród autorów i współpracowników pojawili się między innymi Józef Baran, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Anna Frajlich-Zając, ► Ewa Graczyk, Bartosz Jastrzębski, Janusz A. Kobierski, Cezary Sikorski.
Pismo kontynuuje politykę otwartości na wszelkie nurty, różne pokolenia i kręgi artystyczno-intelektualne. Jest bogate w gatunki literackie, prezentuje utwory autorów z całego kraju, a także ze środowisk emigracyjnych; zarówno tych o dużym dorobku, jak i debiutantów czy twórców – zdaniem redaktorów – niesłusznie zapomnianych (Helena Raszka, Erwin Kruk). Pojawiają się w nim teksty obcojęzyczne, tłumaczone na polski. W piśmie można znaleźć prozę, poezję, eseje i felietony, reportaże, teksty krytycznoliterackie, teksty z dziedziny teatrologii i wiele innych gatunków. W każdym numerze pojawiają się prace wybranego grafika lub rysownika. Format pisma – A3 – umożliwia dołączanie plakatu autorstwa prezentowanego w nim twórcy, daje też możliwość oddziaływania na czytelnika poprzez skład i wystrój graficzny.
Od 2012 roku prezentowane są w nim prace fotograficzne. Pierwszym autorem layoutu był Dariusz Szmidt. Po nim pismo składał Dariusz Kowalczyk. W okresie od 2011 do 2013 na znaczące zmiany w wizerunku graficznym miał wpływ Jerzy Suchanek. Od 2013 składa je Michał Szwaguliński. „Migotania” nie są postrzegane jako wyłącznie gdańskie przedsięwzięcie, z pismem identyfikują się środowiska literackie z całej Polski. Od 2011 jest częściowo finansowane przez Urząd Marszałkowski, a także przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do 2015 wydano 45 numerów, na ich łamach publikowało około 900 autorów. W końcu stycznia 2015 ministerstwo kultury odmówiło dofinansowywania pisma. Wydawcy złożyli odwołanie; powstał też opublikowany w internecie apel do minister kultury ► Małgorzaty Omilanowskiej o zmianę decyzji i przyznanie „Migotaniom” środków na dalszą działalność. W ciągu miesiąca podpisało się pod nim kilkaset osób z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Ameryki Południowej. Do minister pisali w tej sprawie także przedstawiciele polskich – w tym gdańskich – środowisk pisarskich, profesorowie uniwersyteccy oraz kilku posłów. W rezultacie czasopismo otrzymało finansowanie na trzy lata, wydawane i obecnie.