MUSIAŁCZYK BŁAŻEJ, organista, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/c/cd/Błażej_Musiałczyk_.jpg
Błażej Musiałczyk

BŁAŻEJ ŁUKASZ MUSIAŁCZYK (ur. 30 III 1983 Sieradz), organista, animator kultury muzycznej, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku–Wrzeszczu. Syn Jana i Anny z domu Pietrzak. W 1998 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Sieradzu i rozpoczął naukę gry na organach w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, dyplom uzyskał w 2002. W latach 2002–2008 studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Od 2024 doktor w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne (promotor: prof. Roman Perucki).

W latach 2002–2015 doskonalił umiejętności gry na organach oraz improwizacji na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, m.in. takich jak: Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Jaroslav Tůma, Julian Gembalski, Pierre Pincemaille czy Wolfgang Seifen. W 2005 zajął III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumi.

Od 2006 organista archikatedry w Gdańsku–Oliwie. Od 2008 nauczyciel gry na organach w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu. W 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od tego roku wykładowca muzyki kościelnej i dyrygent chóru seminaryjnego w Gdańskim Seminarium Duchownym. W 2018 ukończył Podyplomowe Studia Zarządzania Oświatą w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku. Od 2014 prezes Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki w Gdańsku. Od 2021 konsultant w Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, od 2024 członek Archidiecezjalnej Komisji ds. Śpiewu Kościelnego i Muzyki Sakralnej. Od 2024 dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Pomysłodawca i organizator koncertów oraz cyklicznych festiwali: Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi (od 2011), Sieradzkiej Jesieni Organowej (od 2017), Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów” (2018, 2019), Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum” (od 2022). Koncertuje jako solista i kameralista. Wspólnie z innymi muzykami zrealizował nagrania płytowe, m.in. Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie (CD Soliton 2006), które uzyskało status złotej płyty, oraz nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”, płyty Tubicinatores Gedanenses z zespołem trębaczy barokowych o tej nazwie (CD Gdańsk 2017) oraz Daniel Magnus Gronau [ca 1700–1741] Wariacje chorałowe na organy ( Daniel Magnus Gronau, CD Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku 2019).

W 2019 otrzymał honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 2015 mąż Anny Rocławskiej-Musiałczyk, kompozytorki i dyrygentki. DP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii