POSTULATY SOLIDARNOŚCI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Strajk w Stoczni Gdańskiej, z prawej wywieszone tablice z 21 postulatami Solidarności
Tablice z postulatami Solidarności nad bramą główną Stoczni Gdańskiej im. Lenina, 1980
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/7/71/2_Postulaty_Solidarności.jpg
Tablice na wystawie „Drogi do Wolności”, prezentowane podczas wizyty w Gdańsku premiera Słowacji Ivana Gasparowa, 2008

POSTULATY (żądania) SOLIDARNOŚCI. 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego sformułowanych w nocy z 16 na 17 VIII 1980 ( sierpień 1980) w Stoczni Gdańskiej z kilku tysięcy postulatów przesłanych z różnych komitetów strajkowych. Żądania (tak nazywano je na początku strajku) robotników były dla rządzącej PZPR trudne do zaakceptowania, wychodziły poza kwestie ekonomiczne i według władz miały zbyt radykalny charakter. Wobec braku możliwości przedstawienia ich za pośrednictwem środków masowego przekazu postanowiono spisać je na sklejkach używanych w stoczni przez traserów i 18 sierpnia zawieszono nad bramą główną nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Pomysłodawcami powstania i zawieszenia tablic byli Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski. Wykonano je z pięciowarstwowej sklejki o grubości 10 mm; tekst namalowano czerwoną farbą olejną i ołówkiem. Pierwsza tablica miała wymiar 210 × 125 cm, druga 213 × 125 cm. W 1. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych ( porozumienie gdańskie) zostały wypożyczone na wystawę do Centralnego Muzeum Morskiego (CMM; Narodowe Muzeum Morskie), gdzie wykonano ich kopię.

Po ogłoszeniu stanu wojennego kopie z wystawy zostały skonfiskowane przez SB i zaginęły. 14 XII 1981 pracownicy muzeum – Wiesław Urbański (przewodniczący zakładowej „S”) i Dariusz Chełkowski (kierowca) wywieźli oryginalne tablice do domu W. Urbańskiego we Wrzeszczu, gdzie ukryto je w ściance działowej na strychu. W 1996 ujawnione wróciły do CMM. Od marca 2003 były eksponatem wystawy „Drogi do Wolności”, następnie w Europejskim Centrum Solidarności. 16 X 2003 zostały wpisane przez Międzynarodowy Komitet Doradczy UNESCO w ramach programu „Pamięć Świata” na międzynarodową listę najważniejszych światowych zbiorów archiwalnych, razem z założoną w Ośrodku KARTA w Warszawie kolekcją archiwalną „Solidarność – narodziny ruchu”. [JMY]


Żądania strajkujących załóg zakładów pracy: przedsiębiorstw reprezentowanych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
MKS reprezentuje załogi i instytucje, których funkcjonowanie jest niezbędne społecznie. Komitet ów ma na celu doprowadzić do rozmów, które spełnią oczekiwania strajkujących załóg. Jednym z pierwszych warunków rozpoczęcia rozmów jest odblokowanie wszystkich telefonów. Żądania te są następujące:

1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących wolności związków zawodowych.
2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.
4. Przywrócić do poprzednich praw:
a) ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 roku, studentów wydalonych z uczelni za przekonania;
b) zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego);
c) znieść represje za przekonania.
5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
a) podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej;
b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku – jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu CRZZ.
8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.
13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.
20. Podnieść diety z 40 na 100 zł i dodatek za rozłąkę.
21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny


Partner strategiczny
Mecenas Projektu


Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii