RHETE GEORG, drukarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wizerunek gdańskich chorągwi kwaternych ( Kwartały) z pracy Adam Jacoba Martiniego, Kurtze Beschreibung..., 1646, wydanej przez Georga Rhetego

GEORG RHETE (16 I 1600 Szczecin – 5 VI 1647 Szczecin), drukarz, syn szczecińskiego drukarza Joachima. W 1619 zakupił w Gdańsku za 750 florenów upadającą (wobec konkurencji Andreasa Hünefelda) drukarnię Jacoba Rhodego przy Fleischergasse (przy ówczesnej ul. Rzeźnickiej, obecnie ul. Żabi Kruk 3). W 1629 otrzymał od Rady Miejskiej tytuł drukarza miejskiego i gimnazjalnego ( drukarstwo i drukarnie).

Po śmierci brata Dawida, kierującego przejętą po ojcu drukarnią rodzinną w Szczecinie, przejął ją wraz z księgarnią, dzieląc od tego czasu swoją działalność między Gdańsk a Szczecin. Podobnie jak wcześniej rodzina Rhode wydawał dzieła na potrzeby gdańskiej Rady Miejskiej, Gimnazjum Akademickiego, gdańskich literatów i naukowców. Był pierwszym w Gdańsku wydawcą czasopism o tematyce politycznej, m.in. ukazującego się od 1630 dwa razy w tygodniu „Bericht durch Pommern”. Druki te relacjonowały główne działania z wojny trzydziestoletniej. Z wydawnictw polskojęzycznych na wyróżnienie zasługuje katechizm Marcina Lutra oraz psalm przetłumaczony przez Jana Kochanowskiego. Ocenia się, że wydał ponad 100 pozycji o łącznej objętości tysiąca arkuszy. Za druki dla Rady Miejskiej i szkolne podręczniki w 1630 wyróżniony został oficjalnym tytułem "Reipublicae et Gymnastii typographus".

Żonaty był z Anną z domu Richter (zm. 1659), z którą miał synów Davida Friedricha, Philippa Christiana, Johanna Valentin (objął w Szczecinie drugą oficynę ojca wraz z księgarnią), Joachima Georga (kierownika nowo założonej drukarni Radziwiłłów w Kiejdanach) i Samuela, który jako jedyny z braci nie został drukarzem. Wszyscy synowie podjęli naukę w gdańskim Gimnazjum Akademickim. Z trzech córek z imienia znana jest tylko Elisabeth (zm. 1658), od 14 XI 1642 żona pastora w Lublewie Johanna Ludwiga Reliusa (Rühla).

Pochowany w nieistniejącym kościele Najświętszej Marii Panny w Szczecinie. PP








Bibliografia:
Nowak Zbigniew, Rhete Jerzy, w: Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, t. 4, Gdańsk 1994, s. 60-61.
Paluchowski Piotr, Drukarze z ulicy Rzeźnickiej. Właściciele drukarni Rady Miejskiej i Gimnazjum Akademickiego na Starym Przedmieściu, w: Historie gdańskich dzielnic, t. 2: Stare Przedmieście, red. Janusz Dargacz i Katarzyna Kurkowska, Gdańsk 2019, s. 208-210.
Rhete Jerzy II, w: Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, t. 4: Pomorze, opr. Alodia Kawecka-Gryczowa oraz Krystyna Korotajowa, Wrocław-Warszawa-Kraków 1962, s. 356-363.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii