STACJA KOLEJOWA GDAŃSK KOKOSZKI
< Poprzednie | Następne > |
STACJA KOLEJOWA GDAŃSK KOKOSZKI, otwarta 1 V 1914 pod nazwą Kokoschken. Ponieważ teren, na którym leżała, po I wojnie światowej został włączony do Rzeczypospolitej, od 1920 nosiła nazwę Kokoszki. Ówcześnie położona była na linii Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła, na jej 11,8 kilometrze. 20 IX 1921 otwarto linię w kierunku stacji Gdańsk Osowa, dla której stanowiła początek. Tym samym stała się stacją węzłową. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 przemianowana najpierw na Kokoschken, od 25 VI 1942 nosiła nazwę Gockelsdorf, od 30 I 1943 Burggraben. Gdy ponownie znalazła się w granicach polskich, powrócono od 25 X 1945 do nazwy Kokoszki. Z uwagi na częściowe zniszczenie linii kolejowej w 1945 przez wycofujące się wojska niemieckie ruch pociągów w kierunku stacji Gdańsk Wrzeszcz został wstrzymany, w zamian reaktywowano ruch pasażerski i towarowy ze stacji Stara Piła do stacji Gdańsk Osowa. Stację rozbudowano z uwagi na powstające dookoła niej zakłady przemysłowe. Pociągi pasażerskie jeździły na tej trasie do 1973, zawieszenie ich kursowania było spowodowane budową pasa startowego Portu Lotniczego w Rębiechowie, przecinającego linię, którą wówczas częściowo rozebrano. Tym samym stacja stała się punktem końcowym. W 1973 przyjęła dzisiejszą nazwę, co było wynikiem włączenia tego terenu w granice administracyjne Gdańska.
Na stacji znajdowało się m.in. siedem torów głównych, patrząc od strony południowej o numerach: 2, 1, 3, 5, 7, 9 i 11, oraz dwa perony jednokrawędziowe. Znajdowała się też na niej lokomotywownia oraz waga wagonowa. Ruch pociągów prowadzony był poprzez mechaniczne, scentralizowane urządzenia sterowania z dwóch nastawni. Pierwsza oznaczona symbolem Kok położona była przy wschodniej głowicy stacyjnej. Do dzisiaj pozostał jej budynek. Druga nastawnia oznaczona symbolem Kok1 znajdowała się przy zachodniej głowicy. W torach zamontowana była sygnalizacja świetlna. Po zmniejszeniu się ruchu towarowego przemianowana ze stacji na bocznicę szlakową.
Z jej wschodniej głowicy wybiegały linia kolejowa numer 234 w kierunku stacji Gdańsk Wrzeszcz oraz linia kolejowa numer 235 w kierunku stacji Gdańsk Osowa. Obie linie zostały rozebrane. Od strony zachodniej wybiegała linia numer 234 w kierunku dawnej stacji Stara Piła oraz tory bocznicowe.
Z jej wschodniej głowicy wybiegały linie kolejowe numer 234 w kierunku stacji Gdańsk Wrzeszcz oraz numer 235 w kierunku stacji Gdańsk Osowa. Obie linie zostały rozebrane. Od strony zachodniej wybiegają: linia numer 234 w kierunku dawnej stacji Stara Piła oraz tory bocznicowe.
Z chwila podjęcia w 2015 decyzji o wznowioniu ruchu na trasie Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa postanowiono reaktywować połączenia poprzez Gdańsk Kokoszki. Odbudowano linię kolejową numer 234 na odcinku Kiełpinek – Stara Piła. Na tej trasie pierwszy pociąg pasażerski przejechał 11 III 2024. Bocznica szlakowa Gdańsk Kokoszki stała się mijanką na jednotorowej linii wraz z odgałęzieniem do pobliskich bocznic. Nowe, dwa perony usytuowano na wschód od dawnych, obok wiaduktu ul. Nowatorów. Po stronie zachodniej dawnej stacji ul. Budowlanych przecina tor w formie przejazdu kolejowego. Wzdłuż torów, po stronie południowej przebiega ul. Maszynowa. Na północ znajduje się zbiornik retencyjny „Budowlanych I”. Dawny budynek dworca położony jest po południowej stronie torów. Znajdowała się w nim kasa biletowa, poczekalnia oraz mieszkania.