WAŁY JAGIELLOŃSKIE, zespół muzyczny
< Poprzednie | Następne > |
WAŁY JAGIELLOŃSKIE (Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat Wały Jagiellońskie). Zespół muzyczny, powstawał w Gdańsku od 1975 z inicjatywy dziennikarza muzycznego Jerzego Piskorzyńskiego, kiedy to wokół dwóch liderów – Grzegorza Bukały i Rudiego Schubertha – zaczęła się skupiać grupa zaprzyjaźnionych, grających, śpiewających i tworzących własne piosenki studentów Politechniki Gdańskiej. Grupa, której przeboje najpierw święciły triumfy na festiwalach studenckich, a później podbiły całą Polskę.
Swój pierwszy koncert pod szyldem „Wały Jagiellońskie" zagrała w 60. rocznicę rewolucji październikowej (7 XI 1977) w Domu Kultury PGR Leźno koło Gdańska. W tym samym roku koncertowała po raz pierwszy za granicą, w Leningradzie. W maju 1978 zespół otrzymał główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za Wariacje na temat skrzypka Hercowicza w wykonaniu Grzegorza Bukały oraz wyróżnienie za piosenkę Ciebie brak w wykonaniu Rudiego Schubertha. W czerwcu wystąpił na XVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w sierpniu 1978 zaprezentował koncert towarzyszący 18. Międzynarodowemu Festiwalowi Piosenki w Sopocie. W związku z zakazem działalności estradowej na terenie Trójmiasta w latach 1982–1987 grupa przeniosła się do Krakowa.
Pierwotnie występowali w składzie: Grzegorz Bukała – śpiew, gitara, Rudi Schuberth – śpiew, gitara, Adam Drąg – śpiew, gitara, Stanisław Wawrykiewicz – śpiew, gitara, Michał Jaczewski – banjo, Zbigniew Deinrych – kongi, Wojciech Laskowski – gitara, Michał Mołdawa – klarnet, Paweł Tiunin – kontrabas, Andrzej Pawlukiewicz – fortepian, kierownik muzyczny.
W 1989, po odejściu Grzegorza Bukały, grupa zawiesiła działalność. 21 VI 2001 członkowie zespołu, będąc na różnych etapach stażu estradowego, wystąpili (bez Grzegorza Bukały) na koncercie w Teatrze Leśnym w Gdańsku. Na początku 2008, po prawie 20 latach, Grzegorz Bukała powrócił do branży, nagrywając na żywo, z towarzyszeniem kameralnej orkiestry Marcina Partyki, w radiowym studio im. Agnieszki Osieckiej swą pierwszą, w pełni autorską płytę Pocztówki z Macondo. Została ona nominowana do nagrody Fryderyków 2009 i stała się początkiem jego solowej kariery.
30 VII 2008 Rudi Schuberth reaktywował zespół pod nazwą Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie w składzie: Rudi Schuberth (lider) – wokal, Andrzej Pawlukiewicz – instrumenty klawiszowe, Zbigniew Seroka – gitara, Tadeusz Leśniak – instrumenty klawiszowe, Wojciech Bobrowski – gitara, Artur Malik – instrumenty perkusyjne. W 2017 odbył się w Ratuszu Starego Miasta koncert Grzegorza Bukały & „Wałów Jagiellońskich +”, dedykowany pamięci tragicznie zmarłego gitarzysty Wałów – Stanisława Wawrykiewicza.
Do największych przebojów grupy należą: Córko rybaka, Monika, dziewczyna ratownika, Ciebie brak, WARS wita was, Kombajn bizon, Saturator, Do pracy, rodacy, Twój pierwszy elementarz. Zespół wydał między innymi albumy: Etykieta zastępcza (1981), Kukuła disco (1983), O.R.S. Wały Jagiellońskie (1987) oraz single: Tylko mi ciebie brak (1979), Wariacje na temat skrzypka Hercowicza (1982), Zestaw włoski (1985), Raczej optymistycznie (1986), Trynidad Tobago (1986).
Laureat Nagrody Dziennikarzy na Festiwalu w Opolu (1978), nagrody za najlepszą piosenkę kabaretową na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole’80 i Złotego Kufla Solidarności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole’81.