WIZYTA PREMIERA KRÓLESTWA NORWEGII TRYGVE MARTINA BRATTELIEGO W GDAŃSKU, 1975

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/8/8a/1_Trygve_Bratteli.jpeg
Trygve Martin Bratteli (drugi z prawej) na Westerplatte, 1975

WIZYTA PREMIERA KRÓLESTWA NORWEGII TRYGVE MARTINA BRATTELIEGO W GDAŃSKU (11 I 1910 Nøtterøy, Norwegia – 20 XI 1984 Oslo, Norwegia), norweskiego polityka, parlamentarzysty, członka Partii Pracy, ministra i premiera Norwegii w latach 1971–1972 oraz 1973–1976. Przybył do Polski wraz z małżonką Randi Bratteli 19 X 1974 na zaproszenie Prezesa Rady Ministrów Piotra Jaroszewicza z pięciodniową oficjalną, pierwszą wizytą szefa rządu Norwegii w Polsce. Towarzyszyli mu: minister przemysłu i rzemiosła Ingvald Ulveseth, podsekretarz stanu w urzędzie premiera Kjell Kristensen, z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dyrektor generalny pionu politycznego Kjeld Vibe, dyrektor generalny pionu ekonomicznego Bue Brun oraz naczelnik Wydział Krajów Socjalistycznych Europy Dagfinn Stenseth. Delegacja odwiedził Warszawę, Kraków, Wieliczkę, Śląsk, Chorzów oraz Trójmiasto.

22 X 1974, w czwartym dniu wizyty, po porannym zwiedzeniu Warszawy, w późnych godzinach popołudniowych premier przywitany został na lotnisko w Rębiechowie przez wojewodę gdańskiego Henryka Śliwowskiego z małżonką i prezydenta Gdańska Andrzeja Kaznowskiego z małżonką. Premierowi Norwegii towarzyszyli: minister Ulveseth, ambasador Norwegii w Polsce Ivar Melhuus, podsekretarz Kristensen, dyrektor generalny Vibe i konsul Norwegii w Szczecinie Karl Erik Nordenguist. Ze strony polskiej do Gdańska przybyli: wicepremier, minister handlu zagranicznego i gospodarki morskiej Kazimierz Olszewski, minister przemysłu ciężkiego Włodzimierz Lejczak, wiceminister spraw zagranicznych Józef Czyrek i polski ambasador w Norwegii Romuald Poleszczuk.

Dwudniowy pobyt w Trójmieście norwescy goście rozpoczęli od zwiedzenia zabytkowego kompleksu Głównego Miasta w Gdańsku. W towarzystwie miejskiego architekta przeszli Drogą Królewską, zatrzymując się na dłużej w Ratuszu Głównego Miasta, gdzie wysłuchali informacji na temat odbudowy i rekonstrukcji tego zabytku oraz zapoznali się ze zbiorami Muzeum Historii Miasta Gdańska. W Ratuszu premier wpisał się do księgi pamiątkowej słowami: Norweska delegacja z zainteresowaniem zwiedziła ten wspaniały zabytkowy gmach, symbolizujący bogatą kulturę i niezłomną wolę przetrwania narodu polskiego. Kolejnym punktem była wizyta w kościele (katedrze) Trójcy Świętej w Gdańsku–Oliwie, gdzie wysłuchano koncertu organowego klasyków muzyki organowej z epoki baroku w wykonaniu Stanisława Furgo. W godzinach wieczornych wojewoda Henryk Śliwowski w salach recepcyjnych sopockiego Grand Hotelu wydał obiad na cześć dostojnych gości. Podczas przyjęcia premier wyraził zadowolenie w związku z możliwością zwiedzenia Trójmiasta oraz podziękował za serdeczne przyjęcie. Wojewoda podkreślił zaś znaczenie gospodarki morskiej i Wybrzeża w pomyślnie rozwijających się obrotach handlowych i współpracy przemysłowej obu państw, wyrażających się między innymi poprzez nowe kontrakty na budowę 22 statków w stoczniach Gdańska i Gdyni. W sopockiej rezydencji norweska delegacja zatrzymała się na noc.

W drugim dniu wizyty, 23 X 1974, w godzinach porannych, premier wraz z osobami towarzyszącymi udał się na Westerplatte, gdzie złożono hołd i wieniec pod pomnikiem Obrońców Westerplatte. Kontradmirał Henryk Pietraszkiewicz przybliżył gościom historię zmagań żołnierzy polskich w pierwszych dniach II wojny światowej. Premier szczególnie zainteresowany był historią monumentu, na którym wyryto między innymi napis upamiętniający udział polskich żołnierzy w bitwie o Narvik. Ceremonia złożenia wieńca, przyozdobionego w szarfy o barwach narodowych Polski i Norwegii, miała uroczysty charakter. Kompania Honorowa polskiej Marynarki Wojennej prezentowała broń, orkiestra odegrała hymny narodowe obu państw. Wieniec od premiera spoczął u stóp pomnika przy dźwiękach werbli, a w drodze na jego szczyt honory wojskowe oddali głównemu gościowi żołnierze polskiej Marynarki Wojennej i Jednostki Obrony Wybrzeża.

Kolejnym punktem wizyty był Port Północny, gdzie delegację norweską powitał dyrektor Zjednoczenia Portów Morskich Zbigniew Teplieki i dyrektor Zarządu Portu Gdańsk Bogusław Bujwid. Premier zapoznał się z pracą bazy węglowej, wysłuchał informacji na temat planów budowy portu rudowego oraz zwiedził plac budowy bazy przeładunków paliw płynnych. Następnie delegacja udała się do Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. W godzinach popołudniowych goście z lotniska w Rębiechowie odlecieli do Warszawy, żegnani przez wojewodę Henryka Śliwowskiego i prezydenta Andrzeja Kaznowski. Opuszczając Trójmiasto premier w krótkiej wypowiedzi podziękował za przyjęcie oraz wyraził uznanie dla tempa rozwoju polskiej gospodarki morskiej.

Celem wizyty premiera Norwegii w Polsce było kontynuowanie 17-letniej współpracy, omówienie problemów bezpieczeństwa w Europie oraz pogłębienie wzajemnych kontaktów gospodarczych. Podczas wizyty podpisany został wieloletni program współpracy gospodarczej między obu krajami. 24 X 1974 Premier Norwegii około godziny 9:00 z lotniska Okęcie w Warszawie odleciał do Budapesztu. AKP PP







Bibliografia:
A.G., Premier Norwegii na Wybrzeżu, „Wieczór Wybrzeża”, nr 246 (5616), 23 X 1974, s. 1–2.
PAP, Premier Królestwa Norwegii zwiedził Trójmiasto, „Dziennik Bałtycki”, nr 249 (9407), 24 X 1974, s. 1–2.
PAP, Wizyta Premiera Norwegii na Wybrzeżu Gdańskim. Złożenie wieńca na Westerplatte. Zwiedzanie Portu Północnego i Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Konferencja prasowa w Warszawie, „Trybuna Ludu”, nr 297 (9405), 24 X 1974, s. 1–2.
PAP, Zakończenie rozmów politycznych. Premierzy Polski i Norwegii podpisali wieloletni program współpracy. Trygve Bratteli zwiedził Warszawę i Trójmiasto, „Trybuna Ludu”, nr 296 (9404), 23 X 1974, s. 1–2.
Premier T. Bratteli na Westerplatte i w Porcie Północnym. Przyjęcie polsko-norweskiego komunikatu, „Głos Wybrzeża”, nr 249 (8271), 24 X 1974, s. 1.
zh, Premier Królestwa Norwegii Trygve M. Bratteli na Wybrzeżu gdańskim, „Dziennik Bałtycki”, nr 248 (9406), 23 X 1974, s. 1.
zh, Premier Królestwa Norwegii zwiedził Trójmiasto, „Dziennik Bałtycki”, nr 249 (9407), 24 X 1974, s. 2.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii