WIZYTA PREZYDENTA PORTUGALII JORGE SAMPAIO W GDAŃSKU, 1998

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >


WIZYTA PREZYDENTA PORTUGALII JORGE SAMPAIO (18 IX 1939 Lizbona, Portugalia – 10 IX 2021 Carnaxide e Queijas, Portugalia), prawnika, adwokata, polityka, samorządowca, sekretarza generalnego Partii Socjalistycznej (Partido Socialista) w latach 1989–1992, burmistrza Lizbony w latach 1989–1995, prezydenta Portugalii w latach 1996–2006.

Przybył do Polski 14 IX 1998 na zaproszenie polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, z oficjalną, czterodniową wizytą jako prezydent Portugali. Towarzyszyła mu małżonka Maria. 16 IX 1998 na czele 30-osobowej delegacji odwiedził Gdańsk, wizyta miała charakter nieoficjalny. Z lotniska w Rębiechowie goście autokarem udali się pod Złotą Bramę, skąd w asyście kilkunastu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i w padającym deszczu Drogą Królewską przeszli do Ratusza Głównego Miasta. W ratuszowej Sali Czerwonej podjęci zostali przez prezydenta Gdańska Tomasza Posadzkiego, który podarował portugalskiemu prezydentowi grafikę Wojciecha Góreckiego przedstawiającą Długie Pobrzeże, a jego małżonce bursztynową broszkę.

Po zwiedzeniu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i po spacerze ul. Mariacką i Długim Pobrzeżem, w Dworze Artusa wojewoda gdański Tomasz Sowiński podjął gości uroczystym śniadaniem. Kolejnym punktem wizyty była Gdańska Stocznia Remontowa, gdzie przybyłych powitał prezes jej zarządu Piotr Soyka. Przed spacerem po stoczni wysłuchano portugalskiej pieśni patriotycznej w wykonaniu chóru „Schola Cantorum Gedanensis”, w jego trakcie, w towarzystwie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, wizytowano zacumowany przy stoczniowym nabrzeżu żaglowiec szkolny „Dar Młodzieży”.

Po wizycie w stoczni goście odwiedzili archikatedrę Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie, gdzie wysłuchali koncertu organowego. Następnie udali się do Sopotu i ok. godziny 17:30 wsiedli na pokład admiralskiej motorówki Marynarki Wojennej, którą popłynęli na Półwysep Helski. Motorówka, bez eskorty, ok. godziny 18:30 wpłynęła do helskiego portu wojennego, skąd delegacja została przewieziona samochodem do rezydencji polskich prezydentóww Juracie.

Po opuszczeniu Wybrzeża, 17 IX 1998 delegacja portugalska odwiedziła jeszcze Kraków oraz obóz zagłady KL Auschwitz-Birkenau i jeszcze tego samego dnia, w godzinach wieczornych, z krakowskiego lotniska w Balicach odleciała do kraju. W czasie wizyty w Gdańsku portugalski parlament (Zgromadzenie Republiki Portugalskiej) ratyfikował protokoły akcesyjne o przyjęciu Polski, Czech i Węgier do sojuszu NATO. AKP PP







Bibliografia:

Portugalczyk w Warszawie, „Dziennik Bałtycki” 16 IX 1998, nr 217 (16376), s. 4.
Portugalskie poparcie, „Gazeta Jarocińska. Tygodnik Ziemi Jarocińskiej” 25 IX 1998, nr 39 (417), s. 6.
Wróblewski Łukasz, Prezydent Portugalii na Wybrzeżu. Spacer w deszczu, „Dziennik Bałtycki” 17 IX 1998, nr 218 (16377), s. 1.
Wróblewski Łukasz, Prezydent Portugalii w Gdańsku i na Helu. Pięknie, ale zimno, „Dziennik Bałtycki” 17 IX 1998, nr 218 (16377), s. 3.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii