WIZYTA PREMIERA MONGOLII JUMDŻAAGIJNA CEDENBALA W GDAŃSKU, 1964

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WIZYTA PREMIERA MONGOLII JUMDŻAAGIJNA CEDENBALA (JUMŻAGIJN CEDENBAŁ) W GDAŃSKU (17 IX 1916 Ajmak ujski, Chanat Mongolii – 20 IV 1991 Moskwa, ZSRR), ekonomisty, premiera Mongolskiej Republiki Ludowej (MRL) w latach 1952–1974, sekretarza generalnego Mongolskiej Partii Ludowo- Rewolucyjnej (MPL-R) w latach 1940–1954 i 1958–1984, przewodniczącego Prezydium Wielkiego Churału Ludowego MRL w latach 1974–1984.

Przyleciał do Polski 23 X 1964 w godzinach porannych na zaproszenie Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i rządu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej na czele delegacji partyjno-rządowej jako sekretarz generalny MPL-R i premier MRL. Towarzyszyła mu małżonka Anastazja Iwanowna Cedenbał Fiłatowa. W skład delegacji mongolskiej wchodzili: członek Komitetu Centralnego MPL-R, wicepremier i przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Tumenbajaryn Ragcza, minister spraw zagranicznych MRL Mangałym Dugersuren, członek Komitetu Centralnego MPL-R, minister handlu zagranicznego MRL, I sekretarz Zapychyńskiego Komitetu Wojewódzkiego MPL-R Damdingijn Gombożaw oraz członek Komitetu Centralnego MPL-R i ambasador MRL w Polsce Delegżunajn Bałżinniam. Około godziny 10:00 na warszawskim lotnisku Okęcie delegację powitali Władysław Gomułka z małżonką Zofią, Józef Cyrankiewicz i członkowie najwyższych władz partyjnych oraz państwowych.

W godzinach popołudniowych 24 X 1964 delegacja MRL udała się w specjalnym pociągiem w podróż po Polsce. Na trasie do Sopotu pociąg zatrzymał się na krótko w Ciechanowie, Działdowie i w Iławie. W tej części podróży delegacji mongolskiej towarzyszyli ze strony polskiej: członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego PZPR, wiceprezes Rady Ministrów Franciszek Waniołka, wiceminister Spraw Zagranicznych Marian Naszkowski, polski ambasador w Mongolii Stanisław Tkaczow, dyrektor protokołu dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Edward Bartol oraz dyrektor departamentu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Albert Morski.

Pociąg z delegacją do Sopotu przybył około godziny 21:00. Goście zostali powitani przez I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Jana Ptasińskiego i jego małżonkę, przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (WRN) Piotra Stolarka, sekretarzy Komitetu Wojewódzkiego PZPR i Komitetu Miejskiego PZPR w Sopocie, przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Sopocie Jana Podraszko, przewodniczącego Komitetu Wojewódzkiego Frontu Jedności Narodowej posła Floriana Wichłacza, dowódcę Marynarki Wojennej wiceadmirała Zdzisława Studzińskiego, dyrektora gdańskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych Józefa Tarnawskiego. Po powitaniu goście przejechali samochodami do przeznaczonych dla nich apartamentów w Grand Hotelu w Sopocie.

25 X 1964 delegacje mongolska i polska udały się samochodami z Sopotu do Gdańska, gdzie około godziny 10:00 na Targu Węglowym miało miejsce uroczyste powitanie gości przez przedstawicieli władz miejskich oraz społeczność Gdańska i okolic. Trasa przejazdu delegacji mongolskiej z Sopotu do Gdańska, jak również Targ Węglowy, zostały udekorowane flagami państwowymi Mongolii i Polski. Przemówienia wygłosili: I sekretarz Jan Ptasiński, przewodniczący Piotr Stolarek, I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR w Gdańsku Jerzy Hajer, przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (MRN) w Gdańsku Tadeusz Bejm i wiceadmirał Zdzisław Studziński. Orkiestra Marynarki Wojennej odegrała hymny obu państw. Członkowie obu delegacji przeszli ulicą Długą i Długim Targiem. Podczas spaceru Tadeusz Bejm przybliżył gościom historię powstania, zniszczenia i odbudowy Gdańska. Pod koniec zwiedzania, delegacje mongolska i polska zatrzymały się do wykonania pamiątkowego zdjęcia przy fontannie Neptuna.

Następnie goście udali się do Stoczni Gdańskiej, gdzie zostali powitani przez wiceministra przemysłu ciężkiego Zdzisława Nowakowskiego, dyrektora naczelnego tego przedsiębiorstwa Jerzego Piaseckiego i I sekretarza Komitetu Zakładowego PZPR Mieczysława Tokarza. Zwiedzono wydziały kadłubowe, obejrzano budowane statki i zakład budowy silników. Premier MRL otrzymał pamiątkowy medal Stoczni Gdańskiej, ze swej strony przekazał załodze pamiątkowy proporczyk i popiersie narodowego bohatera Mongolii Damdina Suche Batora. Po wizycie w Stoczni goście powrócili do Grand Hotelu w Sopocie, gdzie na ich cześć został wydany przez Jana Ptasińskiego i Piotra Stolarka uroczysty obiad. Następnie około godziny 14:30 udano się dwoma kutrami torpedowymi do Gdyni i portu gdyńskiego. Około godziny 16 gości pożegnano na dworcu w Gdyni, skąd udali się specjalnym pociągiem w dalszą podróż po Polsce (do Poznania). Podczas pobytu mongolskiej delegacji odbyły się rozmowy, podczas których omówiono sprawy związane z dalszym rozwojem współpracy polsko–mongolskiej w dziedzinie politycznej, gospodarczej i kulturalnej oraz stosunki pomiędzy PZPR a MPL-R. Wizyta w Polsce zakończyła się 29 X 1964. AKP PP










Bibliografia:
(jac), Serdeczne powitanie przyjaciół z dalekiej Mongolii. Partyjno-rządowa delegacja MRL na Wybrzeżu Gdańskim, „Głos Wybrzeża”, nr 255 (5687), 26 X 1964, s. 1–2.
(Sier.), Serdecznie i gościnnie podejmowało Wybrzeże partyjno-rządową delegację mongolską, „Wieczór Wybrzeża”, nr 255 (2560), 26 X 1964, s. 1–2.
Delegacja partyjno-rządowa Mongolskiej Republiki Ludowej przybyła na Wybrzeże, „Dziennik Bałtycki”, nr 254 (6320), 25–26 X 1964, s. 1.
Dziś goście z Mongolii przybywają na Wybrzeże, „Głos Wybrzeża”, nr 254 (5686), 24–25 X 1964, s. 1.
Dziś witamy na Wybrzeżu gości mongolskich, „Dziennik Bałtycki”, nr 253 (6319), 24 X 1964, s. 1.
Trzeci dzień pobytu delegacji mongolskiej w Polsce. Goście mongolscy serdecznie witani przez mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego. Serdeczne powitanie na trasie podróży. Zwiedzanie gdańskiej Starówki. Wizyta w Stoczni, „Trybuna Ludu”, nr 296 (5684), 26 X 1964, s. 1.
Wybrzeże serdecznie przyjmowało partyjno-rządową delegację MRL, „Dziennik Bałtycki”, nr 255 (6321), 27 X 1964, s. 1.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii