WIZYTA KRÓLA NORWEGII HARALDA V I KRÓLOWEJ SONJI W GDAŃSKU, 1996
< Poprzednie | Następne > |
WIZYTA W GDAŃSKU KRÓLA NORWEGII HARALDA V (ur. 21 II 1937, rezydencja Skaugum, Norwegia), od 1991 króla Norwegii (pierwszego od 567 lat urodzonego na norweskiej ziemi), żeglarza, trzykrotnego olimpijczyka (1964 w Tokio, w 1968 w Meksyku i w 1972 w Monachium) oraz jego małżonki, KRÓLOWEJ SONJI (ur. 4 VII 1937, Oslo, Norwegia).
Przybyli do Polski 14 X 1996 z oficjalną, trzydniową wizytą, na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ostatniego dnia pobytu w Polsce, 16 X 1996, para królewska przyleciała do Gdańska. Samolot z Warszawy wylądował na lotnisku w Rębiechowie o godzinie 10:12. W podróży do Gdańska towarzyszyła królewskiej parze szefowa polskiej Kancelarii Prezydenta, Danuta Waniek. Na lotnisku w Rębiechowie gości powitał wojewoda gdański Henryk Wojciechowski z małżonką i prezydent Gdańska Tomasz Posadzki. Podczas powitania obecny był również skipper jachtu „MK Cafe Premium” kpt. Roman Paszke, znający króla Norwegów i dzielący z nim żeglarską pasję.
Bezpośrednio z lotniska goście udali się na Uniwersytet Gdański (UG), gdzie na Wydziale Filologiczno-Historycznym odbyło się spotkanie króla i królowej z pracownikami naukowymi uczelni i studentami kierunku skandynawistyka. Do budynku mogły wejść jedynie osoby z zaproszeniami i akredytowani dziennikarze. Jako pierwsza na auli Wydziału pojawiła się Danuta Waniek, a tuż za nią król z królową, rektor UG Marcin Pliński i wojewoda Henryk Wojciechowski. Po wysłuchaniu przemówień powitalnych norweski król, który zazwyczaj nie zabierał głosu w takich sytuacjach, zrobił wyjątek i wygłosił słowa skierowane do zgromadzonych. Mówił o tradycjach polsko-norweskich kontaktów, podkreślił olbrzymią rolę Gdańska w walce o wolną Polskę, zapowiedział ufundowanie rocznego stypendium dla naukowca z gdańskiej skandynawistyki specjalizującego się w problematyce norweskiej.
Następnie para królewska, bez udziału dziennikarzy, w Bibliotece Wydziału Filologiczno-Historycznego UG spotkała się ze studentami skandynawistyki, Biblioteka otrzymała zaś w darze 50 tomów norweskich książek, od sag po literaturę najnowszą.
Ze spotkania na UG goście udali się do Portu Północnego, w którym król przy Nabrzeżu Bytomskim dokonał otwarcia terminalu przeładunku dwutlenku węgla, będącego inwestycją norweskiej firmy Hydrogaz w Polsce. W tym samym czasie królowa, w towarzystwie dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adama Koperkiewicza, zwiedziła Ratusz Głównego Miasta.
Główna część wizyty królewskiej pary – uroczyste śniadanie wydane przez wojewodę Henryka Wojciechowskiego – odbyła się w gdańskim Dworze Artusa. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 13.10 i trwało prawie dwie godziny. Na potrzeby gości zaadaptowano niektóre pomieszczenia Dworu Artusa (królewskie garderoby, toalety), zadbano w nich o stylowe gdańskie krzesła, stoliki, lustro, szafę w garderobie królowej, skrzynię, ławę i popielnicę w pokoju króla. Na ścianie w garderobie królowej zawieszono obraz Wilhelma Augusta Stryowskiego z 1894 Flisacy na ulicy Piwnej, a w garderobie króla obraz nieznanego autora Widok na Targ Rybny z 1889 i Widok Gdańska od strony Motławy Jerzego Rupniewskiego z 1930.
Przed Dworem Artusa gości powitał prezydent Gdańska Tomasz Posadzki. Wśród zaproszonych byli m.in. także: prezydent Gdyni Franciszka Cegielska, prezydent Sopotu Jan Kozłowski i rektor UG Marcin Pliński. Śniadaniowe menu zostało przygotowane przez gdańską restaurację „Pod Łososiem”, wystąpił też zespół Cappella Gedanensis. Fotoreporterom pozwolono jedynie na 30-sekundowe uwiecznienie jednej strony śniadaniowego stołu. Królewska para otrzymała w prezencie od prezydent Franciszki Cegielskiej obraz przedstawiający orłowski klif, od prezydenta Tomasza Posadzkiego cynkowy kufel i wisior z bursztynu, od Komitetu Organizacyjnego Obchodów Milenium Gdańska album wydany z okazji tysiąclecia pierwszej wzmianki o mieście, od zespołu Cappella Gedanensis płytę z nagraniami, od wojewody Henryka Wojciechowskiego książkę na drewnianej podstawie w oprawie wykonanej ze srebra i skóry, z wkomponowanym po środku bursztynem i datami: 997–1997, od Muzeum Historii Miasta Gdańska kopię kafla z wielkiego pieca Dworu Artusa.
Po śniadaniu goście w towarzystwie prezydenta Tomasza Posadzkiego przespacerowali się Drogą Królewską. Ok. godziny 15:00 król, wraz z Danutą Waniek i wojewodą Henrykiem Wojciechowskim, złożył wieniec pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Tuż po oficjalnej ceremonii doszło do incydentu – protestu kilkunastu stoczniowców sprzeciwiających się zamknięciu Stoczni Gdańskiej.
Następnie para królewska udała się do Gdyni. Król zwiedził tamtejszą Stocznię Marynarki Wojennej budującą wówczas dla Norwegii dwa tankowce i okręt patrolowy dla Straży Granicznej. Królowa uczestniczyła w uroczystym otwarciu Centrum Handlowego „Klif”, gdzie dokonała drobnych zakupów. Po powrocie z Gdyni król i królowa wysłuchali w archikatedrze Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie koncertu organowego. O godzinie 18.20 król i królowa opuścili Polskę i z lotniska w Rębiechowie udali się do Oslo.
Bibliografia:
(Atu.), Król Norwegii i gdańszczanie. Za barierką, „Dziennik Bałtycki” 17 X 1996, nr 244 (15796), s. 3.
Fibak Anna, Królewskie zwiedzanie. Razem i osobno, „Dziennik Bałtycki” 18 X 1996, nr 245 (15797), s. 9.
Fibak Anna, Wizyta norweskiego monarchy w Gdańsku. Przyjechał król, „Dziennik Bałtycki” 17 X 1996, nr 244 (15796), s. 1.
land, Króla gościliśmy po królewsku, „Wieczór Wybrzeża” 17 X 1996, nr 203 (11416), s. 1 i 6.
land, Pierwszy norweski książę od 567 lat, „Wieczór Wybrzeża” 16 X 1996, nr 202 (11415), s. 6.
Lendzion Wojciech, Łazienka dla króla, „Wieczór Wybrzeża” 16 X 1996, nr 202 (11415), s. 1 i 6.
Norweska para królewska w Polsce, „Wieczór Wybrzeża” 15 X 1996, nr 201 (11414), s. 5.
PAP, KRZEM., Najwyższa wizyta z Norwegii, „Gazeta Wyborcza” 15 X 1996, nr 241 (2231), s. 3.